Fontosnak tartjuk a fiatalok természettudományos érdeklődésének erősítését, továbbá arra is törekszünk, hogy támogassuk őket a pályaorientációval, továbbtanulással kapcsolatos döntéseikben. Szeretnénk megmutatni, hogy a természettudományok nemcsak érdekesek és szórakoztatóak, hanem hasznosak is. Célunk, hogy a természettudományos pálya presztízsét és népszerűségét növeljük, ebben évek óta számíthatunk a MOL segítségére.
Részvétel a játékban
A csapatok 4 feladványt kapnak, amelyeket folyamatosan közzéteszünk itt a honlapon, és megosztunk a Facebook-oldalunkon.
Egy feladat megoldására egy hét fog rendelkezésre állni.
A legtöbb helyes megoldást beküldő csapatok közül sorsoljuk ki azokat, amelyek tagjait megajándékozunk a MOL ajándékcsomaggal.
Az eredményt a honlapunkon tesszük közzé és a nyertes csapatokat emailben értesítjük.
Játékszabályzat
A nyereményjátékban csak az XVIII. Dürer versenyre nevezett csapatok vehetnek részt kategóriától függetlenül. Egy csapat csak egyszer adhat be megoldásokat, amit a csapattagok egymással egyeztethetnek, de más csapattól és a versenyre nem nevezett személytől nem kérhetnek segítséget.
Minden csapat nyerhet ajándékot, aki akár csak egy feladatot is helyesen megold. A csapat a sorsolásban akkora súllyal szerepel, amennyi az általa helyesen megoldott feladatok számának a négyzete.
1. feladat
Papa látott egy MOL Limo-t az utcán. Ennek a rendszáma két betűből (CA) és négy számjegyből
állt, melyeket úgy olvassuk össze egy számmá, hogy a szám elején lévő 0-kat figyelmen kívül hagyjuk.
Például a CE0034 rendszám esetén a 34-et olvassuk ki. Papa a következőket árulja el a számról:
A valódi osztói között pontosan három prímszám és pontosan egy négyzetszám van. (Csak a pozitív osztókat nézzük.)
Minden prímtényezője kisebb tíznél.
Ez a szám a legnagyobb olyan, ami teljesíti a fenti feltételeket.
Melyik szám állt a Limo rendszámtábláján?
Beküldési határidő: 2024. november 27. (szerda) 23:59
2. feladat
A Dürer-lakótelep térképe egybevágó kis szabályos háromszögekből áll az ábrán látható módon. A telepen 15 egyenes utca van, melyekből hat 400 méter, hat 600 méter és három 800 méter hosszú. Az utcákból öt-öt párhuzamos.
A MOL szeretne MOL Bubi gyűjtőállomásokat helyezni az utcákra, hogy a telep minden pontján legyen állomás látótávolságon belül. Az utcákon 350 méterre lehet ellátni. Tehát ha egy állomást egy utcára helyezünk, akkor az az adott utcán mindkét irányba egy-egy 350 méteres szakaszról látszik, ha pedig az állomást egy kereszteződésbe helyezzük, akkor az minden oda befutó utcán 350 méterről látható.
Legalább hány állomást kell a MOL-nak lehelyeznie, ha sosem tesznek két állomást olyan közel, hogy az egyiktől látsszon a másik?
A lenti ábrán elhelyeztünk egy-egy állomást a piros körrel jelölt pontokba, és
kékkel jelöltük az utcaszakaszokat, ahonnan látszanak.
Beküldési határidő: 2024. december 4. (szerda) 23:59
3. feladat
A MOL Torony árlistája a következő:
Felnőtt jegy: 5 peták
Gyerekjegy: 3 peták
Családi jegy (2 felnőtt + 2 gyerek): 12 peták
Csoportos jegy (max. 6 fő): 19 peták
Egy nap egy 36 felnőttből és 23 gyerekből álló csoport érkezett a múzeumba. Hány petákba került mindenkinek bejutnia, ha a lehető legügyesebben vették meg a jegyeket?
A csoportos és a családi jegyekkel bemehet a maximálisan megengedettnél kevesebb ember is.
Beküldési határidő: 2024. december 11. (szerda) 23:59
4. feladat
A MOL rajzversenyt hirdetett Közlekedési eszközök témában. Dorka az alábbi rajzot küldte be. Az egyik zsűritag berajzolt néhány vonalat és pontot, majd a következő megállapításokat tette. Az IGH derékszögű háromszög IG és GH befogóinak hossza 16 centiméter és 30 centiméter. A háromszög beírt köre a GH és HI oldalakat a B és C pontokban érinti. Adott még egy D középpontú kör, mely ugyanezeket az oldalakat E és F pontokban érinti az ábra szerint. Ennek a körnek a sugara 3 centiméter.
Hány centiméter hosszú ekkor a CF szakasz?
Az ábra nem méretarányos.
Beküldési határidő: 2024. december 18. (szerda) 23:59