Idén is szeretettel várunk minden lelkes 9-12. osztályos tanulót a Dürer Kémiaversenyre. A 2024/25-ös tanévben is három kategóriában (K, K+ és L) indulhatnak a háromfős csapatok. Minden csapatban kell lennie lánynak és fiúnak is.
K kategória
A K kategória célja a kémia népszerűsítése azon 9-10. osztályosok körében, akik még nem rutinos versenyzők. A feladatsor összeállítása során arra törekszünk, hogy a feladatok a 2020-as NAT 9-10. osztályos tananyaga alapján vagy a feladatban rögzített ismeretek szerint megoldhatók legyenek.
Minden csapatnak teljesítenie kell ezt a két feltételt:
- a csapatban legyen lány és fiú is,
- a csapatban legyen olyan versenyző, aki még nem fejezte be a 9. osztályt.
Nem indulhat K kategóriában, aki:
- 11-12. osztályos;
- a 2023/24-es tanévben 1-5. helyezést ért el az Irinyi János Kémiaversenyen I.a vagy I.b kategóriában;
- a 2023/24-es tanévben döntős volt a kémia OKTV-n I. vagy II. kategóriában;
- a magyar csapat tagja volt az IChO-n vagy a Mengyelejev Olimpián;
- a 2023/24-es tanévben tagja volt a győztes K, K+ vagy L kategóriás csapatnak.
K+ kategória
A K+ kategóriát azon középiskolások számára hirdetjük meg, akik középiskolai kémia tanulmányaik vége felé járnak és már vannak versenyen szerzett tapasztalataik is. A feladatsor összeállítása során arra törekszünk, hogy a feladatok a (2020-as NAT-on alapuló) központi emelt szintű érettségi tananyaga alapján vagy a feladatban rögzített ismeretek szerint megoldhatók legyenek.
Minden csapatnak teljesítenie kell ezt a két feltételt:
- a csapatban legyen lány és fiú is,
- a csapatban legyen olyan versenyző, aki még nem fejezte be a 11. osztályt.
Nem indulhat K+ kategóriában, aki:
- a 2023/24-es tanévben 1-10. helyezést ért el a kémia OKTV-n I. vagy II. kategóriában;
- a magyar csapat tagja volt az IChO-n vagy a Mengyelejev Olimpián;
- a 2023/24-es tanévben tagja volt a győztes K+ vagy L kategóriás csapatnak.
L kategória
Az L kategóriát laboratóriumi rutinnal rendelkező, tapasztalt versenyzők számára hirdetjük meg. A feladatsor a középiskolai tananyagon túlmutató, laboratóriumi ismereteket igénylő elméleti és gyakorlati feladatokból áll.
L kategóriában bárki elindulhat.
Minden csapatnak teljesítenie kell ezt a két feltételt:
- a csapatban legyen lány és fiú is,
- a csapatban legyen olyan versenyző, aki még nem fejezte be a 11. osztályt.
K és K+ kategória
Mindkét kategóriában 5 feladatot kapnak a csapatok, amelyből az egyik a mellékelt cikkhez kapcsolódik. Minden helyes és megfelelően indokolt feladatmegoldás 20 pontot ér. Összesen 100 pont szerezhető.
L kategória
Ebben a kategóriában 3-5, összesen 100 pontot érő feladat vár a versenyzőkre. A maximális pontszám csak részletes indoklással ellátott megoldásokkal szerezhető meg.
Reklamációs időszak
A kapott pontszámokat és a beadott dolgozatot szkennelve minden csapatnak emailben visszaküldjük december 11-ig (szerdáig). A pontszámmal kapcsolatban december 13-ig (péntekig) lehet reklamálni az emailben kapott űrlapon. A végleges eredményt december 17. (kedd) reggelig tesszük közzé.
Döntőbe jutási feltételek
Mindhárom kategóriában a legtöbb pontot elérő (kategóriánként kb. 6) csapat jut a döntőbe. A helyi fordulón elért pontszám a döntő végeredményébe nem számít bele.
1. versenynap
K kategória (180 perc)
Ebben a fordulóban 5 klasszikus és egy szóbeli feladat vár a versenyzőkre. A klasszikus feladatokért egyenként 8-8 pont, a szóbelin 6 pont kapható, így összesen 46 pont szerezhető.
A szóbeli feladat a mellékelt cikkhez fog kapcsolódni. Egy rövid beszélgetés során kell egy vagy két csapattagnak pár mondatban összefoglalnia az olvasottakat és válaszolnia a szervezők kérdéseire.
K+ kategória (180 perc)
Ebben a fordulóban 5 klasszikus és egy szóbeli feladat, valamint egy elvégzendő kísérlet vár a versenyzőkre. A klasszikus feladatokért egyenként 8-8 pont, a szóbelin és a kísérletért 6-6 pont kapható, így összesen 52 pont szerezhető.
A szóbeli feladat a mellékelt cikkhez fog kapcsolódni. Egy rövid beszélgetés során kell egy vagy két csapattagnak pár mondatban összefoglalnia az olvasottakat és válaszolnia a szervezők kérdéseire.
Az elvégzendő gyakorlati feladat egy egyszerű analitikai kísérlet lesz, amelyre a szóbelivel egy időben kerül sor, egy vagy két csapattag részvételével. A bemutatás során röviden ismertetni kell a kísérleti tervet és értelmezni kell a kapott eredményt.
L kategória (210 perc)
Kombinált elméleti-gyakorlati laboratóriumi forduló. Elvégzendő mérések és hozzá kapcsolódó számolási, elméleti feladatok várnak a versenyzőkre. Előfordulhat olyan kérdés is, amelyre helyben, szóban kell felelni. Összesen 52 pont szerezhető.
A laboratóriumi szabályok betartása kötelező!
2. versenynap
K, K+ és L kategória (90 perc)
Ebben a fordulóban ún. váltóversenyt rendezünk mindhárom kategóriában. A csapatok egyszerre egy rövid feladaton dolgozhatnak, amely megoldását helyben ellenőrizzük, így léphetnek aztán a következő feladatra.
- A feladatokat 4 kérdéscsoportba soroltuk: szervetlen (SZ), szerves (CH), analitika (A) és egyéb (E).
- Szerves kémia: a tananyagban található szerves kémiai ismeretekre, vagy a megadott/függvénytáblázatban található adatokra épülő főként elméleti feladatok (pl. totó).
- Szervetlen kémia: tananyagban található szervetlen kémiai ismeretekre épülő feladatok, melyek megoldása során a szervetlen anyagismeret alkalmazása a fontosabb.
- Analitika kémia: kvalitatív és kvantitatív analitikai feladatok, melyek megoldása során a számolási ismeretek alkalmazása a fontosabb.
- Egyéb: azon feladatok, melyek nem tartoznak szorosan a már említett három témakörhöz (pl. atomszerkezet, gáztörvények, elektrokémia).
- Minden kérdéscsoportban 4 feladat található, nehezedő sorrendben.
- A csapatoknak lehetőségük van megválasztani a verseny kezdete előtt, hogy melyik kategória első feladatával szeretnének kezdeni. Egyszerre csak egy feladaton lehet dolgozni.
- A feladatok megoldása minden esetben egy szó/betűsor vagy egy szám, utóbbit normál alakban kell megadni, ha kisebb, mint 0,001 vagy nagyobb, mint 10000.
- A feladatok megoldása során 4 értékes jeggyel számoljatok!
- Ha a megoldás helyes, a csapat 3 pontot kap és mehet tovább a következő, általa választott feladatra, ami vagy az adott kategória eggyel magasabb számú feladata, vagy egy másik kategória legkisebb sorszámú eddig megoldatlan feladata.
- Ha a megoldás helytelen, a csapat még 2 további alkalommal próbálkozhat megoldás le-adásával, ekkor helyes megoldás esetén csak 2, illetve 1 pontot lehet kapni. A harmadik sikertelen próbálkozás után (vagy ha a csapat passzolás mellett dönt), szintén továbbmehet a következő feladatra.
- A 16 feladatra összesen 48 pont szerezhető bónuszpontok nélkül.
- Bónuszpontokat az alábbi módokon szerezhetnek a csapatok:
- 1 bónuszpont jár annak a csapatnak, aki először megoldja mind a 4 kategória első feladatát.
- 2 bónuszpont jár annak a csapatnak, aki először megoldja mind a 4 kategória második feladatát.
- 3 bónuszpont jár annak a csapatnak, aki először megoldja mind a 4 kategória harmadik feladatát.
- 3-3 bónuszpont jár azoknak a csapatoknak, akik először megoldják az adott kategória összes feladatát.
- Azonos időben (1 percen belül) beérkező, bónuszpontot érő megoldások esetén mindkét csapatnak jár a bónuszpont.
A döntő során kizárólag az alábbi segédeszközök használhatók: számológép, toll, ceruza, radír, körző, vonalzó, függvénytáblázat, periódusos rendszer.
A végeredményt a két versenynapon szerzett pontszámok összege határozza meg.
A felkészüléshez fontos, hogy a XV. és azelőtti Dürer versenyeken a mostani K+ kategória feladatsorait K, az L kategória feladatsorait pedig K+ néven találhatjátok meg.
A szabályváltoztatás jogát fenntartjuk!
A kémiaverseny főszervezőjének elérhetősége: Beke Sámuel, kemia [K] durerinfo [P] hu.